wierszyki - O Świętach Bożego Narodzenia w Niemczech po polsku

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

O Świętach Bożego Narodzenia w Niemczech...
Napisano 19-12-2005 19:53
, przez Mynapl
Może ktoś ma jakieś linki gdzie będą opisane zwyczaje i tradycje Bożego Narodzenia w Niemczech po polsku.Z góry Dziękuję i życzę Wesołych Świąt!!!!
Weihnachtsmarkt...
Napisano 17-07-2018 15:13:01
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Weihnachtsmarkt...
Napisano 20-12-2005 17:39
Weihnachtsmarkt
Boże Narodzenie to także czas robienia zakupów. W Niemczech w okresie przedświątecznym w każdym mieście jest Weihnachtsmarkt, jest to coś w rodzaju targu z produktami bożonarodzeniowymi. W większych miastach jest kilka takich targów. Na targach takich oprócz ozdób choinkowych, wszelkiego rodzaju ciast, można także zjeść chociażby pieczone kasztany, bądź napić się wina grzanego (Glühwein).
Najstarszy taki targ jest w Dreźnie. Organizowany jest od XV wieku. Równie znany jest Nürnberger Weihnachtsmarkt, podczas którego otwarcia przy balustradzie wieży koścoła pojawia się Dzieciątko Jezus i zapowiada/zwiastuje Boże Narodzenie.

Nikolaus
Wieczorem 5 grudnia dzieci wystawiają buty przed dom. W nocy św. Mikołaj (Nikolaus)
Napełnia buty prezentami. Na północy Niemiec zamiast św. Mikołaja przychodzi Knecht Ruprecht, który jest cały czarny. W Bawarii św. Mikołajowi towarzyszy Kampus, odpowiednik diabła. Nie wszystkie jednak dzieci dostają prezenty 6 grudnia, niektóre musza czekać na Weihnachten, kiedy to prezenty znajda pod choinka.
Weihnachten...
Napisano 20-12-2005 17:40
Weihnachten

Prawie każdy rejon Niemiec ma swoje tradycje i obyczaje związane z Bożym Narodzeniem.
W Erzgebirge świętuje się w ten sposób:
24 grudnia na stole ma być 9 różnych potraw, ani mniej, ani więcej. Te potrawy to smazona kiełbasa (Bratwurst), kwaszona kapusta (Sauerkraut), pieczeń z gęsi (Gänsebraten). Punktualnie o 6 zaczyna się jedzenie tych wszystkich potraw. Najpierw ojciec zapala tzw. Weihnachtspyramide. Później wszyscy skadaja sobie życzenia. Pod talerzem znajduje się zawsze jakiś pieniądz, co zapewnić ma rodzinie pieniądze przez cały rok. Podczas jedzenia nie można wstać od stołu.. Mówi się, że nie wróży to szczęścia.
Z Erzgebirge pochodzą też małe drewniane figurki, które są w Niemczech bardzo popularne.Czas przedświąteczny w Niemczech, czas adwentu „die Vorweihnachtszeit” jest czasem bardzo radosnego oczekiwania Boże Narodzenie. Adwent dla Niemców tak samo ważny jak same Święta. Już cztery niedziele przed Wigilią w każdym domu wystawiany jest wieniec adwentowy z czterema świeczkami symbolizującymi cztery niedziele adwentu; w pierwszą niedzielę adwentu zapala się jedną świeczkę, w drugą niedzielę dwie, w trzecią trzy i w czwartą niedzielę palą się cztery świeczki. Często w drugiej połowie listopada w wielu niemieckich miastach ulice, domy, zabytki i ratusze przystrojone są choinkami i światełkami. Dzieci już od pierwszego dnia grudnia mają kalendarze adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami; każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki, ale niektórzy rodzice przygotowują samodzielnie dla swoich pociech kalendarze, w których okienkach można znaleźć ciasteczka, krótkie wierszyki albo małe obrazki – krajobrazy zimowe. Drzwi do domku zrobionego przez rodziców otwierane są w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną. W wielu niemieckich miastach odbywają się w czasie adwentu kiermasze bożonarodzeniowe – Weihnachtsmärkte o specyficznej atmosferze, najsłynniejszym kiermaszem jest Christkindlmarkt w Norymberdze. Na kiermaszu można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, przyprawy, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi, zjeść potrawy i ciasta bożonarodzeniowe. Najsłynniejszym ciastem jest strucla bożonarodzeniowa „der Weihnachtsstollen” z rodzynkami i bakaliami, pierniczki „Lebkuchen lub Pfefferkuchen”, a także inne ciasteczka o różnych kształtach. Na każdym kiermaszu przygotowane są atrakcje dla najmłodszych, zabawy i gry, spotkania i rozmowy z Mikołajem. Ważną datą w czasie adwentu jest 6 grudnia, dzień Świętego Mikołaja. Wieczorem przed tym dniem dzieci wystawiają swoje buty przed drzwi domów, żeby Mikołaj mógł zostawić w nich prezenty – głównie słodycze. Same Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w Niemczech – tradycyjnie – w domu, w gronie rodziny lub najbliższych przyjaciół. Wieczorem wszyscy zasiadają do świątecznej kolacji. W Niemczech na Wigilię je się mięso - pieczoną gęś. Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia jest bakaliowe ciasto stollen. Kształtem przypomina nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik. O północy rozbrzmiewają dzwony z wież kościołów katolickich i ewangelickich, obwieszczając narodziny Jezusa, ewangelicy i katolicy przybywają do swoich kościołów na pasterkę.
Z Niemiec właśnie wywodzi się zwyczaj strojenia choinki. Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się najpierw na przełomie XV i XVI w. W Nadrenii. Świerk (którego igły nie opadają) miał symbolizować drzewko życia, które stało się dostępne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa. Wieszano na nim jabłka, jako przypomnienie, iż grzech pierworodny został odkupiony – zerwany przez Ewę owoc – symbol powrócił na swoje miejsce. Wieszano także świeczki symbolizujące światło Chrystusa. Czubek drzewka wieńczyła betlejemska gwiazda – symboliczny zwiastun narodzin Chrystusa. Zwyczaj strojenia choinki został przeniesiony na inne kraje i obowiązuje do dnia dzisiejszego.
Święta Bożego Narodzenia to ważny moment...
Napisano 20-12-2005 17:41
Święta Bożego Narodzenia to ważny moment w roku. Przykłady życzeń, kolęda, kilka ciekawostek i e-book do pobrania, to materiały, które znajdziesz w tej części.

Chciałbyś wysłać znajomym z Niemiec życzenia i nie wiesz jak je napisać? Poniżej przedstawiam kilka propozycji. Być może znajdziesz coś odpowiedniego. Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia:
Ein frohes Fest, einen fleißigen Weihnachtsmann und im Kreis Ihrer Familien besinnliche Weihnachtsstunden sowie persönlich einen erfolgreichen Start ins neue Jahr ...

Ein frohes und besinnliches Weihnachtsfest sowie Gesundheit, Glück und Erfolg für das kommende Jahr ...

Frohe Weihnachten und ein gutes neues Jahr ...

Frohe Weihnachten und die besten Wünsche zum neuen Jahr, verbunden mit dem Dank für das bisher entgegengebrachte Vertrauen ...

Frohe Weihnachten und einen guten Start ins neue Jahr wünscht Ihnen ...

Ich wünsche frohe Feiertage, das ist doch klar und ohne Frage. Bei Tannenduft und Kerzenschein, möge alles friedlich sein! ...

Weihnachten: Nächte heller Kerzen und der Kinderseligkeit! Und so wünsche ich von ganzem Herzen eine strahlend-schöne, besinnliche Zeit! ...

I kilka ciekawostek w jezyku polskim i niemieckim o zwyczajach świątecznych:

Choinka jest dosyć "nowym" zwyczajem, bo pojawiła się dopiero w XVIII w. najpierw była znana jedynie w dużych miastach, a dopiero potem stopniowo w mniejszych miejscowościach i wsiach.
Der Christbaum ist dabei ein relativ junger Brauch zum Weihnachtsfest, der erst im 18. Jahrhundert zunächst in den großen Städten modern wurde und nach und nach sich auch über die Dörfer verbreitete.
Początki szopki sięgają wieku XVI, a została wprowadzona przede wszystkim w klasztorach.
Die Weihnachtskrippe geht in das 16. Jahrhundert zurück und wurde vor allem in den großen Klöstern eingeführt.
Także zwyczaj obadrowywania się prezentami jest stosunkowo młody. Początkowo dzieci otrzymywały prezenty jedynie w dniu Świętego Mikołaja i Trzech Króli. Prezenty podczas Wigilii powinny właściwie przypominać o narodzinach Jezusa, jakby o prezencie jaki Bóg podarował ludziom.
Auch der Brauch des Schenkens zum Weihnachtsfest ist relativ jung. Während früher nur die Kinder am Nikolaustag oder am Dreikönigstag beschenkt wurden, gibt es nun am Heiligen Abend (dem 24. Dezember) die Bescherung. Die Weihnachtspräsente sollen an die Freude über die Geburt Jesu Christi erinnern und an das Geschenk, das Gott den Menschen damit gemacht hat.
Jednym z ostatnich zwyczajów (zwłaszcza w Niemczech) jest kalendarz adwentowy, który jest dziełem pewnego kupca z Monachium.
Eine der jungsten Bräuche zum Weihnachtsfest ist der Adventskalender, welcher im Jahre 1809 von einem Münchner Kaufmann entwickelt wurde.
Postać małego Jezusa obdarowującego dzieci prezentami (po niemiecku: Christkindl) przedstawiana jest najczęściej jako postać aniołka, a wymyślona została przez Martina Luthra, który chciał się przez to przeciwstawić tradycji Św. Mikołaja. Według tradycji przynosi on dzieciom prezenty 24 grudnia. Uważnie przysłuchując się można usłyszeć dżwięk małych srebrnych dzwoneczków, a zapalone lampki na choince są znakiem, że Christkindl już był.
Die Kunstfigur des Christkindls (auf Bildern meist mit Engelsflügeln dargestellt) wurde seinerzeits von Martin Luther erfunden, der damit sein Vorhaben, den heiligen Nikolaus abschaffen zu wollen, untermauerte. So wurde allgemein das Christkindl zum Gabenbringer für die Kinder. Es bringt die Geschenke heimlich in der Dämmerung des 24. Dezembers und wenn man genau hinhört kann man sein silbernes Glöckchen läuten hören. Das ist das Zeichen, dass das Christkindl schon da war und die Kerzen am Weihnachtsbaum angezündet hat.
W kościołach ewangelickich zamiast tej tradycji popularny jest Weihnachntsmann - tłumaczony na j. polski również jako Święty Mikołaj (ale ten który przychodzi nie 6.XII ale w Święta Bożego Narodzenia)
In den Evangelischen Kreisen wurde das Christkindl meist durch den Weihnachtsmann ersetzt. In katholischen Familien ist das Christkindl dagegen als Geschenkebringer auch heute noch ein Muss und nicht mehr wegzudenken.

Dla chcących pośpiewać umieściłem tekst jednej z najbardziej znanych kolęd STILLE NACHT w wersji niemieckiej i polskiej wraz z muzyką
Dziękuje Ci bardzo i życzę Ci Wesołych Ś...
Napisano 20-12-2005 18:19
, przez Mynapl
Dziękuje Ci bardzo i życzę Ci Wesołych Świąt.pozdrawiam!
Dziekuję nawzajem...
Napisano 20-12-2005 18:26
Dziekuję nawzajem :):):)
Dziekuję nawzajem...
Napisano 14-12-2011 17:46
, przez kurnik
Życzymy wszystkim zdrowych i wesołych świąt, oraz pomyślności w Nowym Roku. Pozdrawiamy Mistrzowie Szeptów
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.71